Payet Kostik

Asit Ticaret, Payet Kostik

Payet kostik ya da sud kostik olarak da tanımlanan sodyum hidroksit, kimya sanayinin temel hammaddelerinden biri olup, dünyanın en kuvvetli bazının ticari adıdır. Molekül formülü NaOH olan kostik, genel olarak sıvı olarak satılır, ancak katı formu da mevcuttur ve endüstriyel temizlik amacıyla kullanılır.

Kostik yanıcı değildir. Ancak  nem yada suyla temasında yanıcı maddeleri ateşlemeye yetecek derecede ısı açığa çıkarabilir. Çoğu metallerle havaya karıştığında patlayıcı olan hidrojen gazı açığa çıkararak reaksiyona girer. Ürün suyla, kuvvetli asitlerle, çok genel metallerle, yanıcı maddelerle, organik maddelerle çinko, alüminyum peroksitler ve halone edilmiş hidrokarbonlarla reaksiyona girer. Kostik'in saflık oranına (%30'luk ve %46'lık sodyum hidroksit oranına sahip değişik ürünler) göre değişen, farklı ticari formları vardır ve oldukça güçlü bir dezenfektandır. Bu ürün sulu konsantrasyonları hazırlanarak da kullanılabilirken, değişik formlara dönüştürülerek (örn. payet kostik) kimyasal reaksiyonlarda da kullanılabilir.


Formülü : NaOH
Molekül Ağırlığı : 40,01 gr/mol
Kaynama Noktası : 2,13 kg/dm³
Donma Noktası : 318°C
Yoğunluğu : 1390°C

Asit Ticaret, Payet Kostik Kullanım Alanları

Kullanım Alanları

Kağıt Hamuru ve kağıt endüstrisi, patlayıcı endüstrisi, su arıtma endüstrisi, tekstil endüstrisi, yiyecek endüstrisi, alüminyum endüstrisi, iyon değiştirici reçinelerin rejenerasyonunda, gıda endüstrisi, cevher flatasyonu ve işle endüstrisi, deterjan ve sabun endüstrisi, ilaç endüstrisi, asit nötralizasyonu, petrol rafineri endüstrisi, tarımsal kimyasallar endüstrisi, boya endüstrisi ve suni ipek endüstrisinde kullanılır.Asit Ticaret, Payet Kostik Depolama ve Sevkiyat

Depolama ve Sevkiyat Bilgileri

Payet Kostik (Flake Kostik) granür şeklindedir. 25'kg polipropilen ambalajlar halinde satılır.

Geri dön