Asetik Asit

Asit Ticaret, Asitler, Asetik Asit

Asetik asit karboksilli asitlerin en önemlisidir. Sirke asidi veya sirke ruhu da denilen organik bir bileşiktir. Kimyada etanoik asit olarak da adlandırılır.Kapalı formülü C2H4O2 şeklinde olup daha açık olarak CH3COOH şeklinde gösterilir.Saf asetik asitin bir diğer ismi de glisial asetik asittir. Sirkeye ekşi tadını ve keskin kokusunu veren madde olarak bilinir. Doğada karbonhidratların yükseltgenmesiyle oluşur. Sanayide asetik asit hem biyolojik yolla hem de sentetik yolla imal edilebilir.

Tuz ve esterine asetat denir. Suda tamamen çözünür. Asetik asit, asetik anhidrid ve aset asidi esterlerinin imalatında kullanılır. Daha ziyade çözücü olarak, plastiklerin, lastiklerin, asetat liflerinin, eczaların, boyaların, böcek öldürücü ilaçların başlangıç maddesi olarak kullanılır. Ayrıca aset anhidrid ile asetik asit, selülozdan selüloz triasetat elde etmede kullanılır. Selüloz triasetatdan, asetat iplikleri elde edilir. Asetik asit gıda sanayisinde tampon özelliğinden dolayı E260 adıyla bir katkı maddesi olarak kullanılır.


asetik asit
Formülü : C2H4O2 - CH3COOH
Molekül Ağırlığı : 60.05
Kaynama Noktası : 118.1 °C
Donma Noktası : 16.6 °C
Yoğunluğu : 1.0492 °C

Asit Ticaret, Asitler, Asetik Asit Kullanım Alanları

Kullanım Alanları

Sanayide asetik asitin geniş bir kullanım alanı vardır, çoğu kimyasalın üretiminde hammadde olarak kullanılır. En önemli kullanımı vinil asetat üretimidir.Bundan elde edilen polivinil asetat tahta tutkalı olarak kullanılır. Bunu asetik anhidrit ve asetik ester üretimi izler. Asetik asidin türevlerinin de çeşitli kullanımları vardır. Ayrıca gıda, kozmetiki kimya, deri, poliüretan boya vb. sektörlerde kulanılır.Asit Ticaret, Asitler, Asetik Asit Kullanım Alanları

Depolama ve Sevkiyat Bilgileri

Paslanmaz veya içi PVC dışı polyester kaplı tankerlerle 60 Kg'lık polietilen çantalarla sevkiyatı yapılır. İyi havalandırılan, serin ve kuru yerde paslanmaz veya dışı polyester kaplı tanklarda ve polietilen bidonlarda aktivite kaybına uğramadan 1 yıl muhafaza edilebilir. Çalışma esnasında göz ve deriye temasından kaçınılmalıdır.

Geri dön